משק חקלאי פנימיה בית ספר
בית ספר חקלאי ניסויי כדורי
ההרשמה לפנימיה לשנה״ל הבאה נפתחה! התקשרו עכשיו: 050-6234941 חגית
יום שני21/08/201720:36
  בית ספר חקלאי ניסויי כדורי
 
 
דף הבית >> משלחות >> המשלחת לברגן בלזן
חזור למשלחות
המשלחת לפולין
המשלחת להנובר
המשלחת לברגן בלזן

המשלחת לברגן בלזן
 
בשנת 1990 החליט ארגון הגג של תנועות הנוער בגרמניה לקחת על עצמו את חשיפת מחנה הריכוז ברגן-בלזן שבצפון גרמניה. לשם כך הוחלט על קיום מחנה בינלאומי לנוער מדי שנה, שבו יפעלו בני הנוער בהנחית מבוגרים לגלוי המבנים והמתקנים במחנה וחיפוש מידע בכתובים. אתר הזכרון הקיים היום במקום מכסה רק שליש מגודלו של מחנה הריכוז, והעבודה מתרכזת בחשיפת שני השלישים האחרים שמכוסים היום ביער.
המחנה נמשך 10 ימים כשבימים הראשונים נפגשים חברי המשלחות שמגיעים מכל רחבי העולם לגיבוש. במהלך הימים האלו לומדים חברי המשלחות זה על ארצו של זה, נערכים דיונים מסוגים שונים ומתקיימות פעילויות חברתיות וטיולים. לאחר חלק הגיבוש נוסעים כולם לעיירה שליד מחנה הריכוז, שוהים באכסניה על שם אנה פרנק ויוצאים מדי בוקר לפעילות במחנה.
כל המשתתפים מתחלקים לקבוצות מעורבות ופועלים בכמה תחומים: קבוצה שמתעדת בכתב ובצילומים, קבוצה שיושבת בספריה ובודקת בספרים ובתעודות מידע על המחנה, וכמה קבוצות שעובדות בשטח וחושפות את שרידי המבנים וחפצים שנמצאים עדיין בשטח בעומק לא רב. עד כה נמצאו פריטים רבים וחלק גדול מהמבנים (צריפים, המכבסה, מתקן טיהור, בריכות המים, השבילים וכד'). המשתתפים בקבוצות אלו עובדים עם מעדרים ופשוט חופרים בשטח. הפריטים שנמצאים מנוקים ומועברים למוזיאונים שונים. בערבים מתכנסים כולם וכל קבוצה מדווחת על ממצאי היום ועל התהליך, ומדי ערב מגיע עד לסיפורי עדות. ישנן גם פעילויות חברתיות ל"אוורור".
באופן טבעי בקשו מארגני הפרויקט לשתף קבוצה מישראל. מכיון שמחנה הריכוז נמצא בשטח המוניציפלי של האזור בו נמצאת הנובר איתה יש לביה"ס כדורי קשרים מזה שנים רבות, התבקשה הנהלת ביה"ס לשלוח קבוצה בת ארבעה תלמידים עם מורה מלווה למחנה מדי שנה, בדרך כלל בפסח סמוך לתאריך שחרור המחנה. הקבוצה מכדורי היא הקבוצה היחידה המייצגת את ישראל בפרויקט. הנסיעה ממומנת במלואה על ידי הגרמנים. ביום האחרון של המחנה נערך טקס זכרון באתר והמשלחת הישראלית מבצעת את החלק העיקרי שלו.
כל התלמידים, ללא יוצא מהכלל, שהשתתפו במחנה במהלך השנים, חזרו עמוסי חוויות והרגישו שההשתתפות בפרויקט היתה עבורם חווית חיים יוצאת דופן ומרגשת ביותר!
 
  דף הבית | בית הספר | הפנימיה | המשק החקלאי | צור קשר | שירות
כל הזכותיות שמורות © כפר הנוער החקלאי הניסויי ע"ש כדורי, משנת 1933 המנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועלית הנוער
כפר הנוער כדורי ד.נ. גליל תחתון, מיקוד 15242 | טלפון 1599565555 | טלפון חט"ב 04-6629502 | טלפון חט"ע 04-6629500