משק חקלאי פנימיה בית ספר
בית ספר חקלאי ניסויי כדורי
ההרשמה לפנימיה לשנה״ל הבאה נפתחה! התקשרו עכשיו: 050-6234941 חגית
יום רביעי20/09/201705:25
  בית ספר חקלאי ניסויי כדורי
 
 
דף הבית >> אודות הכפר
חזור לאודות הכפר
אודות הכפר
המסורת הכדוריסטית
דרכי התקשרות תשעו

ב - 20 ביוני 1934 יצאה האגדה לבית "כדורי" לדרך על ידי הנציב העליון. כדורי נוסד כבית ספר ממשלתי בריטי. כמנהל ראשון נתמנה שלמה צמח, ובמשך שלוש שנות פעילות פורייה ייסד את מה שכונה שנים אחר כך כפאר העשייה החינוכית בישוב היהודי לדורותיו. ואכן, מוסד כדורי הותיק , הינו תופעה ייחודית ומרתקת בנוף ארצנו. כל תפיסת המוסד, החל ממיקומו הפסטורלי וכלה במגמות הלימודיות בבית הספר, מסייעת להבין את מהות משיכתו לבני הנוער המגיעים מיישובי הגליל התחתון, כפר תבור, יבנאל, צ'רקסים מכפר קמא, בדווים משיבלי, ערבים מכפרי הגליל, דרוזים, אתיופים ועולים ממדינות חבר העמים.

השם "כדורי" מעורר אסוציאציה מרכזית אחת: ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. רבין ז"ל, שהיה כה מזוהה עם המקום, הפך לסמל הבלתי מעורער שלו. האדם שזכה לתואר התלמיד המצטיין במחזורו, סימל את ההווי של המקום המיוחד, השוכן על הדרך בין כפר תבור לגליל התחתון. בוגרים נוספים הפכו לכוח מוביל בחברה הישראלית: יגאל אלון, חיים גורי, שאול ביבר ועוד רבים וטובים אשר הדגישו את משמעות השם "כדורי" בחייהם כגורם מעצב באישיותם.

בכדורי לומדים מעל כ-1650 תלמידים, מתוכם 250 בפנימייה. הפנימייה הפועלת במקום נמצאת בבעלותו של המינהל לחינוך התיישבותי וזוכה להערכה רבה מצידו. דגש רב מושם על טיפוח ועיצוב בני הנוער לערכי אהבת הארץ.משנת הלימודים תשס"א משתייך "כדורי" לגף בתי ספר ניסויים במשרד החינוך. ההשתייכות לגף יוקרתי זה תובעת מאיתנו התייחסות מעמיקה לנושא הניסוי מחקר שלנו:חיים בחברה רב תרבותית. בי"ס כדורי תופס את בעיית הרב-תרבותיות במדינת ישראל כמרכזית בהשפעתה. לדעתנו, התמודדות נכונה עם תת התרבויות בבית הספר היא המפתח לצמצום פערים ומניעת אלימות. המסר המובהק של תכנית הניסוי: "כולנו שונים זה מזה, אולם לכל אחד מאיתנו יש פה מקום", יביא לדעתנו לצמצום באלימות. תלמיד בעל ערך עצמי מחוזק, משוחרר מרגשי נחיתות תרבותיים יפנה פחות לאלימות כדי לפתור בעיות. תרבות שיחה ודיון, כחלק מתכנית בניסוי, יילמדו על ידי התלמידים במטרה לתת להם כלים לתפקוד בחברה הפלורליסטית. הילדים הלומדים איפוק והקשבה ידעו להפעיל שיקול דעת בטרם יפנו לאלימות.

אוכלוסיית התלמידים בכדורי היא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. מתוך המציאות היומיומית בבית הספר צמחה תכנית הניסוי, אשר מטרתה דיאלוג בין התרבויות, ללא הכפפה. הניסוי מגדיר הבניית תכנית לכיתות ז'-יב' הכוללת את תחומי החינוך, ההוראה והחברה, הפורמאליים והבלתי פורמאליים, בבית הספר ובפנימייה, שהציר הרב-תרבותי מהווה את היסוד המארגן שלה. כל תלמיד רשאי לבטא את תרבותו ללא חשש מדחייה וביקורת. מתוך עמדה מחוזקת זו יכול אותו תלמיד לפנות לעבר תרבויות שונות משלו, ללמוד עליהן ולהכירן ללא חשש או שיפוטיות, שהן פעמים כה רבות  המכשולים לאינטגרציה נכונה. ברגע שהתלמיד מרגיש בעל ערך, האחר אינו נראה מאיים והצורך בהסתגרות אינו קיים עוד.תכנית הניסוי מוכללת על כל החיים הבית ספריים ושואפת לקשור אליה את הקהילות המתייחסות לבית הספר דהיינו: ההורים ובתי הספר המזינים.

בכפר הנוער "כדורי" קיים משק חקלאי לימודי אשר כולל ענפי רפת, דיר, אורווה, מטעים, חממה, פלחה ומרכז חקר. הכפר מציע לחניכיו מתקני תרבות ופנאי :  מגרשי ספורט, אולם אורקולי, ספריה, מרכז מוסיקה, לימודיה להכנת שיעורי בית, סדנאות לאומנות, להקות ייצוגיות, חוגי אינטרנט ועוד.

בכדורי 130 מורים ועוד כ- 70 עובדים. בשנים האחרונות מהווה כדורי מוקד משיכה לתלמידי האזור, ומספר הלומדים במקום עולה בכל שנה!

  דף הבית | בית הספר | הפנימיה | המשק החקלאי | צור קשר | שירות
כל הזכותיות שמורות © כפר הנוער החקלאי הניסויי ע"ש כדורי, משנת 1933 המנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועלית הנוער
כפר הנוער כדורי ד.נ. גליל תחתון, מיקוד 15242 | טלפון 1599565555 | טלפון חט"ב 04-6629502 | טלפון חט"ע 04-6629500