משק חקלאי פנימיה בית ספר
בית ספר חקלאי ניסויי כדורי
ההרשמה לפנימיה לשנה״ל הבאה נפתחה! התקשרו עכשיו: 050-6234941 חגית
יום שני21/08/201720:51
  בית ספר חקלאי ניסויי כדורי
 
 
דף הבית >> אקטואליה >> מסמך הסטורי - תעודה של יצחק רבין ז"ל
חזור לתקצירי כתבות

מסמך הסטורי - תעודה של יצחק רבין ז"ל

05/11/2013
פרטים בקרוב.
הבוקר נערך בכדורי טקס מרשים לציון הירצחו של יצחק רבין בוגר מחזור ד' בכדורי.
בטקס נכחו 1,650 תלמידי כדורי והצוות החינוכי.
דנה מור מנהלת חט"ב ציינה בנאומה בפני התלמידים כי יום הזיכרון ה-18 ליצחק רבין הוא תחת הכותרת אלימות היא כרסום הדמוקרטיה הישראלית.
במהלך השבוע נערכו שיעורי חינוך הצגות ודיונים בכיתות העוסקים באלימות מילולית ודרכי התנהלות ופתרון קונפליקטים בדרכי שלום.
אחרי הטקס ארח מנהל הכפר הלל הילמן כ-100 לוחמים מחיל הים שהגיעו לכדורי בהוראת מפקד חיל היום כדי לחוות בכדורי את יום רבין.
במהלך ביקורם חשף בפניהם הילמן את תעודת הציונים של התלמיד המצטיין במחזורו יצחק רבין (בין היתר טוב מאוד בהנהגה) שהינם חלק מההליך החינוכי המבוצע בכדורי סביב יום הזיכרון להירצחו של רבין.
כמנהל כפר אני סבור שצריך להאיר זרקור בשבוע שכזה על כדורי, המקום אותו הגדיר רבין בוגר מחזור ד' כבית הספר בו עוצבה אישיותו ומנהיגותו.
בין היתר סיפר את סיפור התרנגול שהפך לחלק מהפולקלור ה"כדוריסטי".
משה נצר ז"ל חברו של רבין לכיתה במחזור ד' סיפר לפני מותו: "מעשה בתרנגול הודו משובח שגדל בלול בכדורי והיה מיועד להיות סעודת הפאר שתוגש לכבודו מייסון מממשלת המנדט הבריטי שהגיע לביקור גורלי בכדורי (שכן כדורי הינו כפר נוער ממשלתי). מנהל בית הספר פיאט גילה לתדהמתו בבוקר שאין במה לכבד את האורח החשוב שכן בני מחזורו של רבין פשטו על הלול ערב הביקור ואכלו אותו במהלך הקומזיץ הכיתתי.
פיאט קרא לרבין למשרדו ושאל אותו היכן התרנגול. רבין השיב לו מיד שהתרנגול נאכל על ידי בני כיתתו שכן כאדם ישר הוא לא ידע לשקר.
רק לאחר עשרות שנים נחשף בתחקיר שבוצע על ידי בני הכיתה שיו"ר וועד הכיתה משה נצר שואל ביבר שכתב את "ילקוט הכזבים" היו בין זוללי התרנגול המפורסם.
הפרשה הסתיימה לאחר שהגדירו אותה כשובבות נעורים.
ד"ר אסתי ינקלביץ ההיסטוריונית שיתפה את החיילים בקטע מתוך התוכנית חיים שכאלה ששודרה בסוף השבוע שעבר לציון יום הולדתו ה 90 של חיים גורי בוגר מחזור ה'.
בתכנית פגש גורי את ד"ר רוזנברג שהיה מורה לכמיה בכדורי מהשנה הראשונה ועד אמצע שנות ה - 40 ואחר כך חזר לנהל את כדורי בשנות המשבר של שנות ה- 60.
ד"ר רוזנברג היה ידוע כמורה קפדן וקשה, סיפר עליו גורי שלקראת המבחנים היה רבין התלמיד המצטיין "מכנס סביבו את כל התלמידים הסתומים, פותח להם את הראש ומלמד אותם כימיה. יום אחד אחרי המבחן חיבק אותו רוזנברג ואמר לו "אתה תהיה גאון במדע" אלא שכידוע רבין הלך בסופו של דבר אחרי צו השעה ונרתם למשימה הבטחונית".


דר' אסתי ינקלביץ
החוג ללימודי ארץ ישראל
אוניברסיטת חיפה
050-9882100
 
  דף הבית | בית הספר | הפנימיה | המשק החקלאי | צור קשר | שירות
כל הזכותיות שמורות © כפר הנוער החקלאי הניסויי ע"ש כדורי, משנת 1933 המנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועלית הנוער
כפר הנוער כדורי ד.נ. גליל תחתון, מיקוד 15242 | טלפון 1599565555 | טלפון חט"ב 04-6629502 | טלפון חט"ע 04-6629500